Co sprawdzamy?
Krzywizna gryfu
– jednym z najważniejszych dla nas parametrów do sprawdzenia jest tzw. ugięcie gryfu, czy też krzywizna. Gryf w idealnym stanie i z idealnie równymi progami (do tego zaraz wrócimy), powinien mieć minimalne ugięcie. Każda większa anomalia od tej zasady spowoduje problemy. Jeśli będzie zbyt prosty czy też wręcz przegięty, struny położą się na progach i najczęściej albo gitara będzie bardzo brzęczała lub w skrajnych przypadkach przestanie grać, zazwyczaj najwięcej problemów będzie widoczne od 1 do około 7 lub 9 progu.
Jeśli gryf będzie zbyt dużą łódką to struny będą tak wysoko nad progami, ze praktycznie nie będzie możliwości wygodnego grania na gitarze, pomijając już aspekt strojenia na progach.
Najlepszym dla nas narzędziem do tego typu pomiarów nie jest oko, choć w skrajnych przypadkach już patrząc na krzywiznę gryfu można ją ocenić, dla nas najważniejsza jest precyzja. Możemy ją osiągnąć dzięki urządzeniu o nazwie Neck Relief Gauge od firmy StewMac.
Zakres działania pręta napinającego gryf
– w przypadku zbyt krzywego gryfu, pierwsze podejrzenie pada na pręt. W związku z tym sprawdzamy zakres jego działania. Przeważająca większość przypadków to problem z prętem, który nie dociąga gryfu do optymalnej krzywizny. Poprawienie jego działania to nieco więcej zachodu ale to temat na oddzielny artykuł. A więcej o prętach napinających gryf możecie dowiedzieć się tutaj
Krzywizna progów
– nie wystarczy, że gryf będzie miał odpowiednią krzywiznę. Następne są progi, muszą być idealnie proste pomiędzy sobą. Za pomocą narzędzia zwanego Fret Rocker (firmy StewMac) jesteśmy wstanie sprawdzić wszystkie progi na całym gryfie w różnych miejscach. Dlaczego krzywe progi to problem? O tym możecie poczytać we wpisie naszym blogu
Wysokość i jakość nacięcia siodełka
– to jedno z ważniejszych i niedocenianych miejsc w gitarze. Siodełko z dobrego materiału oraz odpowiednio nacięte ma tak samo duże znaczenie dla wygody gry i strojenia jak mostek. Siodełko to drugi punkt podparcia dla struny (jest jeszcze mostek). Wyznacza ono czynną długość struny a co za tym idzie wpływa na intonację. Źle nacięte siodełko może spowodować przesunięcie menzury, a co za tym idzie instrument nie będzie stroił na progach pomimo “prawidłowego” ustawienia menzury.
Intonacja
– lub inaczej menzura, to możliwość mostka do skorygowania czynnej odległości struny tak aby stroiła we wszystkich pozycjach na gryfie. Do precyzyjnego ustawienia niezbędne są proste progi oraz odpowiednio ustawiona krzywizna gryfu. W perfekcyjnym ustawieniu strojenia gitary (intonacji) bardzo pomocny jest tuner PETERSON w naszym przypadku to profesjonalny model Autostrobe 490.
Elektronika
– jednym z ostatnich elementów, które przeglądamy jest prawidłowość działania elektroniki. Sprawdzamy potencjometry, przełączniki, uziemienie itp. rzeczy, które w gitarach elektrycznych się zużywają i mogą powodować problemy w najmniej odpowiednich momentach – czyli najczęściej na koncercie lub w studio.